×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

شست و شوی نمای ساختمان

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

شست و شوی نمای ساختمان

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ شست و شوی نمای ساختمان

نمای ساختمان، بخش ظاهری و عمومی آن است که، علاوه بر نقش مهمی که در ساخت هویت خود بنا ایفا می‌کند، بر تصویر شهر نیز تأثیرگذار است. با این‌که معماران اهمیت زیادی به طراحی نمای زیبا و چشم‌گیر می‌دهند، اما در نهایت گرد و غبار، آلودگی‌های طبیعی، آلاینده‌های صنعتی و باران‌های اسیدی - به ویژه در کلان‌شهرها - به مرور از زیبایی و پاکیزیگی نمای ساختمان‌ها می‌کاهد. گاهی هم باقی‌مانده‌ی نقاشی‌های قدیمی یا آثار دوده‌ی ناشی از آتش‌سوزی‌ها، نمای ساختمان‌ها را کثیف می‌کند، یا خزه‌ها، جلبک‌ها و مواد روغنی و صنعتی باعث جرم‌گرفتگی شیارهای نما می‌شوند. از سوی دیگر، ترک‌خوردگی و فرسودگی سنگ‌‌ نما که در اثر باقی ماندن مواد اسیدی بر روی آن‌ رخ می‌دهد، یا وجود زنگ‌آبه‌ها و شوره‌هایی که با رسوخ رطوبت به نماهای آجری و فلزی به وجود می‌آیند نیز تصویر ناخوش‌آیندی از نمای ساختمان‌ها به وجود می‌آورد.

با استفاده از تکنیک‌های شست‌وشوی نما می‌توان تمامی موارد گفته شده را رفع کرد و ظاهر بنا را به حالت زیبا و تمیز روز اول بازگرداند. البته معمولاً پس از پایان یک پروژه‌ی عمرانی، مقدار زیادی رنگ و گچ و سیمان بر روی شیشه‌ها و سنگ دیوارها باقی مانده است که برای پاک‌سازی آن‌ها، ساختمان در همان روز اول هم به خدمات نماشویی نیاز دارد. از آن پس، اگر نماشویی به صورت منظم انجام شود، می‌توان از فرسودگی نما تا حدود زیادی جلوگیری کرد و عمر آن را افزایش داد.

شست‌وشوی نمای ساختمان کار ساده‌ای نیست. مسأله‌ی اول دست‌رسی به نقاط مختلف در ارتفاع و حفظ امنیت کارگران است. متخصصان نماشویی ممکن است با استقرار یک داربست در مقابل ساختمان، این کار را انجام دهند یا به صورت معلق و به شیوه‌ی «دست‌رسی با طناب» به کار شست‌وشوی نما بپردازند. مسأله‌ی دیگری که در این کار به تخصص نیاز دارد، انتخاب شوینده‌، شیوه‌ی شست‌وشو و تکنیک ترمیم مناسب برای هر نوع نماست. مثلاً بعضی سطوح را می‌توان تنها با آب و دستگاه واترجت تمیز کرد؛ اما برای از بین بردن جرم‌های سخت لازم است نماشویی با آب و سیلیس به وسیله‌ی دستگاه سندبلاست صورت ‌گیرد. بعضی نماها با نفوذ آب آسیب می‌بینند و تنها با تکنولوژی نانو قابل شست‌وشو هستند و برخی دیگر به اسیدشویی احنیاج دارند.

اگر به خدمات نماشویی نیاز دارید، در اینکارنت می‌توانید افراد و شرکت‌های حرفه‌ای‌ در این حوزه را پیدا کنید و نه تنها کار شست‌وشوی انواع نمای ساختمان، بلکه پیچ و رولپلاک سنگ نما، ضدآب‌سازی نما، درزگیری نما و ترمیم یا پولیش نما را به آن‌ها واگذار کنید.

مهارت‌های مورد نیاز شوینده نمای ساختمان

مهارت‌های مورد نیاز یک نماشوی حرفه‌ای شامل موارد زیر است:

 • آشنایی کامل با اصول ایمنی کار در ارتفاع بر روی داربست؛

 • آمادگی جسمانی برای کار در ارتفاع به شیوه‌ی دست‌رسی با طناب و تسلط به روش‌های فرود، صعود و جابه‌جایی افقی؛

 • آشنایی کامل با انواع نمای ساختمان مانند آجر، کامپوزیت، سنگ و شیشه و اثر آلاینده‌ها و شوینده‌ها بر هر کدام از این سطوح؛

 • مهارت در استفاده از ابزار مورد استفاده در شست‌وشوی نما شامل: داربست، طناب، کمربند محافظ و اصول ایمنی کار با آن‌ها؛

 • آشنایی کامل با ماشین‌آلات مورد استفاده در شست‌وشوی نما؛ مانند دستگاه‌های سندبلاست و واترجت‌ها؛

 • مهارت در شیوه‌های نماشویی با آب، سیلیس، اسید و مواد نانو هم‌چنین دانش و تجربه‌ی کافی برای انتخاب شوینده‌ی مناسب؛

 • مهارت در آب‌بندی و درزگیری نماها، ترمیم شکستگی و خوردگی سنگ‌ها و تکنیک‌های استفاده از چسب سنگ و پیچ و رولپلاک برای محکم کردن سنگ نما.

تحصیلات مرتبط با شست و شوی نمای ساختمان

نماشوهای حرفه‌ای‌ ممکن است از یکی از راه‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • اغلب کسانی که کار شست‌وشوی نمای ساختمان‌ها را انجام می‌دهند، مهارتشان را به صورت تجربی کسب می‌کنند.

وظایف مورد انتظار از شوینده نمای ساختمان

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک متخصص شست‌وشوی نما انتظار دارید:

 • بررسی کارشناسانه‌ی ساختمان جهت پیش‌نهاد و تصمیم‌گیری درباره‌ی شیوه‌ی مناسب نماشویی؛

 • قیمت‌دهی دقیق و ارائه‌ی زمان‌بندی انجام پروژه؛

 • استقرار داربست ایمن جهت شست‎‌وشوی نمای ساختمان؛

 • شست‌وشوی کامل انواع نمای ساختمان؛

 • پولیش زدن برای درخشندگی سنگ نما؛

 • ضدآب‌سازی نمای ساختمان؛

 • ترمیم نماهای فرسوده و آسیب‌دیده؛

 • رفع درزها و محکم کردن سنگ ‌نماهایی که احتمال ریزش دارند.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت شست و شوی نمای ساختمان

موارد زیر در قیمت پیشنهادی یک نماشوی حرفه‌ای دخیل است:

 • ارتفاع ساختمان: هرچه تعداد طبقات ساختمان بیش‌تر باشد، هزینه‌ی شست‌وشوی نما بیش‌تر می‌شود؛

 • مساحت: قیمت نماشویی معمولاً به مترمربع محاسبه می‌شود، اما به ازای افزایش مساحت، قیمت نماشویی به ازای هر مترمربع کاهش پیدامی‌کند؛

 • نیاز به داربست: ممکن است نمای بعضی سازه‌ها را بتوان به شیوه‌ی آویزان شدن از طناب تمیز کرد، اما اگر برای این کار به داربست نیاز باشد، هزینه‌ نماشویی بالاتر می‌رود؛

 • جنس نما:هزینه‌ی شست‌وشوی نماهای مختلف با هم متفاوت است. اغلب لازم است کارشناسبرای تعیین هزینه از ساختمان بازدید کند؛

 • عمر بنا و میزان آلودگی: هرچه ساختمان کهنه‌تر، و میزان آلودگی آن بیش‌تر باشد، هزینه‌ی شست‌وشوی نمای آن بالاتر است؛

 • نوع شوینده: اگر تنها از آب برای شست‌وشو استفاده شود، هزینه‌ی نماشویی ارزان‌تر از هنگامی‌ست که به شوینده‌‌ها نیاز باشد. هزینه‌ی خدمات نماشویی با مواد نانو به طور چشم‌گیری بالاتر از نماشویی با دیگر انواع شوینده است. به علاوه در صورتی که می‌خواهید پس از شست‌وشو از پولیش برای برق انداختن نما استفاده شود، باید هزینه‌ی بیش‌تری بپردازید؛

 • نوع خدمات: اگر علاوه بر شست‌وشوی نما، به ترمیم یا محکم‌سازی سنگ نما، آب‌بندی نما یا درزبندی نما هم نیاز باشد، هزینه‌ی کل نماشویی بیش‌تر خواهد بود؛

 • نیاز به پیچ و روبپلاک: اگر سنگ‌های نما نیاز به محکم شدن داشته باشند، جنس، اندازه و تعداد پیچ و رولپلاکی که استفاده می‌شود بر قیمت کار تأثیرگذار است؛

 • نیاز به بتونه‌کاری:اگر پس از پیچ کردن سنگ‌های نما به بتونه کاری و یک‌دست کردن سطح سنگ نما نیاز باشد، میزان کاری که باید انجام شود و نوع مواد مصرفی از عموماً تأثیرگذار بر قیمت است؛

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است قیمت خدمات نماشویی در شهرهای مختلف متفاوت باشد.

نکته‌ها و هشدارها

 • این روزها نماهای کامپوزیت، به دلیل کم‌هزینه بودن و سادگی نصب، رواج زیادی پیدا کرده‌اند. اما این جنس نما را باید دست‌کم یک‌بار در سال شست‌وشو داد تا زیبایی خود را حفظ کند.

 • به دلیل ویژگی نفوذپذیری خاک رس که ماده‌ی اولیه‌ی آجر است، شستن نماهای آجری کار ساده‌ای نیست و ممکن است رطوبت موجب شوره زدن و از بین رفتن آجرها شود. در این صورت نماشویی نانو شیوه‌ی مناسبی برای شست‌وشوست.

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت فردی را برای شست‌وشوی نمای ساختمان استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش شوینده نمای ساختمان

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان شوینده نمای ساختمان

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"